Ako ľahko porovnať pôžičky?

Potrebujete si požičať peniaze a nedarí sa Vám rozhodnúť, ktorá pôžička je pre Vás najvhodnejšia? Na trhu je stále viac a viac spoločností, ponúkajúcich najrozmanitejšie pôžičky peňazí.

Porovnať ponuky od všetkých poskytovateľov zaberie mnohokrát veľa času. Existuje však niekoľko parametrov, ktoré Vám výber pôžičky a riešenie Vašej finančnej situácie o niečo zjednodušia.

Jedným z týchto parametrov je RPMN - to je skratka pre ročnú percentuálnu mieru nákladov. Je to číslo vyjadrené v percentách, ktoré Vám umožní jednoducho porovnať spotrebiteľské úvery a pôžičky.

RPMN

RPMN je číslo, ktoré nie je zhodné s ročnou úrokovou sadzbou, jeho hodnota je väčšinou vyššia ako úrok. Udáva celkové náklady spojené so spotrebiteľským úverom (vrátane všetkých poplatkov spojených s danou pôžičkou napr. poplatok za vybavenie účtu, poistenie úveru a iné, prepočítané na jeden kalendárny rok). Pre spotrebiteľa je najvhodnejšou pôžičkou tá, ktorá ma najnižšiu hodnotu RPMN. Porovnávať RPMN má zmysel len vtedy, ak je výška úveru a doba splatnosti rovnaká.

Online výpočet RPMN

S výpočtom RPMN Vám pomôže online kalkulátor - ktorý je k dispozícii tu - online kalkulátor. Dôležité vstupné parametre sú: výška spotrebného úveru, doba splácania, úroková miera, pravidelná splátka úveru, interval splátok, počet dní a dodatočné počiatočné náklady.

Kritériá porovnania pôžičiek

RPMN nie je jediným hľadiskom pri porovnaní pôžičiek, ale je tým najjednoduchším. Podstatným parametrom je tiež spoľahlivosť veriteľa a dostupnosť pôžičky na základe bonity. Pred poskytnutím úveru je najčastejšie bankami posudzovaná tzv. bonita subjektu. Bonita vyjadruje hodnotu a dôveryhodnosť subjektu (jednotlivca alebo firmy) na finančnom trhu.

Ak sa nachádzate v situácii, keď je Vaša bonita nedostatočná alebo nízka, pripravte sa na to, že získate iba drahšie pôžičky a narazíte na niektoré spoločnosti, ktoré Vám pôžičku neschvália. Do bonity sa započítava Váš príjem, príjem Vášho partnera a záznamy v registroch dlžníkov. Bonitu zvyšuje vlastníctvo nehnuteľnosti, ktorou môžete za pôžičku ručiť.© 2023 www.SMS-Pôžička.sk, všechna práva vyhrazena. Kontaktné informácie

Podmienky používania a ochrana osobných údajov

Kopírovanie textov, alebo ich častí a fotografií je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa zakázané.