Register dlžníkov

Čo to sú registre dlžníkov, ako fungujú a ako sa z registra dlžníkov dostať preč? Stať sa to môže každému - vezmete si pôžičku na auto, na rekonštrukciu bytu alebo napríklad na novú televíziu, a potom náhle stratíte prácu alebo sa Vám rapídne zvýšia mesačné výdavky a nemáte na splácanie. V takejto situácii sa môžete ľahko ocitnúť v registri dlžníkov.

SOLUS, CERD, SRBI, NRKI

Na Slovensku pôsobí hneď niekoľko registrov dlžníkov. Asi najznámejší je register SOLUS (záujmové združenie právnických osôb), ďalej je tu CERD - Centrálny register dlžníkov Slovenskej republiky, SRBI - Spoločný register bankových informácií a Nebankový register klientskych informácií - NRKI.

Databázy dlžníkov

Ak má niektorý z klientov problémy so splácaním, sú jeho údaje zaslané do databázy registra dlžníkov. Ak potom tento dlžník žiada o pôžičku u inej spoločnosti, ktorá spolupracuje s daným registrom dlžníkov, pôžičku nedostane.

Registre pre banky a nebankové spoločnosti

S registrami dlžníkov spolupracujú v podstate všetky banky, väčšina nebankových spoločností alebo telefónni operátori. Existujú ale aj nebankové subjekty, ktoré sú k registrom tolerantné - ide napríklad o SMS pôžičky bez registra alebo nebankové pôžičky s ručením nehnuteľnosťou.

Záznam o dlžníkovi je v registroch je spravidla na určitú dobu - niekoľko rokov. Ak sa do registra dostanete a počas nasledujúceho obdobia nebudete mať ďalšie problémy so splácaním, je veľmi pravdepodobné, že po určitej dobe budete mať zase "čistý register".© 2023 www.SMS-Pôžička.sk, všechna práva vyhrazena. Kontaktné informácie

Podmienky používania a ochrana osobných údajov

Kopírovanie textov, alebo ich častí a fotografií je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa zakázané.