Slovník pojmov z oblasti pôžičiek


Finančný slovník pojmov z oblasti pôžičiek, úverov a hypoték. Najčastejšie používané pojmy, ktorým by ste mali rozumieť. Aby ste správne porozumeli úverovej zmluve, musíte poznať správny význam odborných pojmov.

Pôžička
Poskytnutie peňazí veriteľom dlžníkovi za vopred daných podmienok na určenú dobu.

Úrok
Odmena veriteľovi za poskytnutie pôžičky. Dojednáva sa ako percento z požičanej sumy za rok.

RPMN
Ročná percentuálna miera nákladov - vyjadruje, aká bude Vaša pôžička v skutočnosti drahá. Obsahuje nielen úrok, ale všetky ďalšie poplatky (napríklad za vedenie účtu alebo dojednanie pôžičky). RPMN sa u každej pôžičky musia uvádzať zo zákona. Pre výpočet je možné použiť kalkulačku RPMN tu.

Americká hypotéka
Neúčelová pôžička, ktorá je zaistená založením nehnuteľnosti. Peniaze z tohto úveru je možné použiť na čokoľvek, nielen na obstaranie či opravu nehnuteľnosti.

Bonita
Bonita je akési hodnotenie zo strany poskytovateľov pôžičiek, ktoré hovorí, akú máte schopnosť pôžičku splácať.

Register dlžníkov
Databáza vedená za účelom evidencie platobnej morálky dlžníkov. U nás existujú bankové a nebankové registre dlžníkov, do ktorých je možné za poplatok nahliadať (len na svoje záznamy). Do niektorých registrov sa zapisujú aj informácie o nezaplatení služieb, ako sú energie, mobilní operátori atď.

Zabezpečenie úveru
V prípade, že máte nedostatočnú bonitu, môžete byť vyzvaní na zabezpečenie úveru. To je možné napríklad nehnuteľnosťou alebo ručiteľom.© 2023 www.SMS-Pôžička.sk, všechna práva vyhrazena. Kontaktné informácie

Podmienky používania a ochrana osobných údajov

Kopírovanie textov, alebo ich častí a fotografií je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa zakázané.